En uge med inspirerende, energisk, livsbekræftende og glad gospelmusik.
Vi vil synge traditionelle gospelsange – spirituals, klassikere, smage lidt på den funky del af Gospelmusikken, og hvem ved - noget helt nyt.
Vi vil arbejde med harmoniske, energiske arrangementer, og noget at det der vil blive lagt mest væk på er frigørelsen i musikken.
Sangen er noget af det vigtigste vi har og det binder sammen og med det for øjet vil vi arbejde med klang, energi, rytme og udstråling så vi kan samle det hele i FED GOSPEL.
- og så skal vi grine, synge, grine, synge, grine, synge………….
Fundamentet skal være indlevelse, livslyst og glæde – det er det der til sidst skal få det hele til at swinge, og give en stor fælles oplevelse.
Hver morgen vil vi starte med morgensamling – lytter til musik – taler sammen m.m.
- Der er lysten der driver værket – lysten til sang og udfordring (alle kan være med)
- Nodelæsning er ingen forudsætning.
- Solister er meget velkomne – eller hvis du bare har en lille solist i maven.
Vi afslutter ugen med en åben prøve – koncert, og vise hvad vi har lært.
(der vil også under kurset bliver arbejdet med rytme, krop og bevægelse)
Kursusleder Ole Jørgensen vil sørge for at du på gospelkurset kommer til at opleve suset ved at synge i en større sammenhæng og blive revet med af de fede rytmer, som gospelmusikken repræsenterer.
_thumb.jpg)