Malerikurset er for dig, der gerne vil i gang med at male. Måske har du længe haft lyst til at prøve det, eller måske har du et ønske om at få ny inspiration.
Du behøver ikke at have malet før, og hvis du har, vil du sikkert blive udfordret malerteknisk og i dit udtryk. Vi skal arbejde med forskellige opgaver, opstilling portræt, landskab og det mere abstrakte.
I uge 41 vil hovedvægten blive lagt på akvarelmaleriet, Vi tager udgangspunkt i det traditionelle maleri, men vi vil også eksperimentere med mere moderne teknikker og motiver.
Ud over at få en masse erfaring med maleriet, vil du opleve forskellige højskoleind- slag og nyde godt af vores gode køkken og det hyggelige sociale samvær.
Undervisere på kurset er Iben Tiufkjær og Ole Dausell, der begge er højskolelærere og udøvende billedkunstnere.