banner_gudar_lille.jpg

Koncert med Wafande

- onsdag den 22. februar

 

Wafande
Onsdag den 22. februar inviterer Nørgaards Højskole indenfor til koncert med Wafande, der sidste år albumdebuterede og blev landskendt for ørehængere som ”Lang vej hjem” og ”Giv mig et smil”.

Egentlig var der lagt op til en stor basketballkarriere for den lange sanger med dansk/fransk mor og afrikansk far. Og da han boede hos sin mor i Rhone-dalen i Frankrig, trænede Wafande som 15-årig på det franske ungdomslandshold, hvorefter der lå et schollarship og vinkede forude i USA.

Det var dog noget andet, der trak, og han endte med at vælge musikken som altid har været en stor del af hans liv. Bolden blev lagt i kurven for sidste gang og han tog tilbage til sit andet hjem Danmark, hvor han startede med at lave musik.

Sammen med producerne Fresh-I og Pharfar har Wafande indspillet sit debutalbum med bl.a. gæstevokalisterne Stine Kinck, Xander samt den unge upcoming rapper Kaka. Tidligere har den reggaeinspirerede musiker sunget på engelsk og fransk, og sidste år debuterede han på dansk med nummeret ”Lang vej hjem”. Siden fulgte ”Giv mig et smil” som pt. er set mere end 1.500.000 gange på Youtube.

Der er fri entré til koncerten, som starter kl. 20.00 i Nørgaards Højskoles foredragssal.

Link til Wafandes "Giv mig et smil" på Youtube
30. april 2012

- vandt Gymnasiesspot 2012

23. april 2012

- en stor succes

17. april 2012

- Asbjørn er hovednavn

16. april 2012

- ud af huset med kunst og foto

10. april 2012

Fotograferer Who Made Who
til GAFFAs forside

12. marts 2012

- meld dig til senest den 1. maj og spar 4000 kr.

11. marts 2012

- udnævnt til chef-fotograf på årets Roskilde Festival

9. februar 2012

- onsdag den 22. februar

9. februar 2012

- foredrag m. Bent Isager-Nielsen torsdag d. 23. februar

3. februar 2012

- megaseje outdoor-elever